Zakończyło się 36. posiedzenie Sejmu

14

W ostatnim dniu 36. posiedzenia Sejmu posłowie uchwalili 12 ustaw. Wśród nich są ułatwienia dla pracowników, emerytów i rencistów w rozliczeniach PIT już za 2016 r., ustawa regulująca zasady zawierania umów kredytu hipotecznego oraz zmiany w Kodeksie karnym, zaostrzające kary za przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu, wolności, rodzinie i opiece. Posłowie wybrali ponadto prof. dr. hab. Grzegorza Jędrejka na sędziego Trybunału Konstytucyjnego oraz przyjęli sprawozdanie z działalności Państwowej Inspekcji Pracy.

Sejm uchwalił 12 ustaw – będą one teraz przedmiotem prac Senatu

Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wprowadza ułatwienia dla pracowników, emerytów i rencistów w rozliczeniach PIT. Zmiany obejmą już rozliczenia za 2016 r. Posłowie zdecydowali, że podatnicy uzyskujący dochody wyłącznie od płatników, będą mogli złożyć do naczelnika urzędu skarbowego wniosek o sporządzenie przez urząd rocznego zeznania podatkowego, w tym odliczenie od dochodu lub podatku wydatków z tytułu ulgi na dzieci i cele rehabilitacyjne oraz przekazanie 1 proc. podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. Z kolei emeryci i renciści, którzy nie korzystają z ulg, chcący przekazać 1 proc. podatku, nie będą już musieli wypełniać PIT – wystarczy oświadczenie ze wskazaniem wybranej organizacji.

Ustawa o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami określa zasady i tryb zawierania takich umów, prawa i obowiązki kredytodawców, pośredników i konsumentów oraz skutki uchybienia tym obowiązkom, a także sposób sprawowania nadzoru nad pośrednikami i agentami. Najważniejsze ze zmian przewidują, że kredytów hipotecznych będą mogły udzielać tylko instytucje kontrolowane przez Komisję Nadzoru Finansowego (banki i skok-i), a kredyty będą udzielane w walucie, w której klienci uzyskują większość dochodów. Ponadto posłowie zdecydowali, że zakazane będzie uzależnianie udzielenia kredytu od zakupu innego produktu finansowego (tzw. sprzedaż wiązana), a KNF będzie prowadził rejestr pośredników kredytowych.

Posłowie wprowadzili też zmiany w Kodeksie karnymNowelizacja uchwalona na podstawie prezydenckiego projektu druku nr 846 zaostrza kary za przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu, wolności, rodzinie i opiece. Ustawa uzupełnia katalog okoliczności, które sąd uwzględnia wymierzając karę. Motywacja i sposób zachowania się sprawcy będzie uwzględniana zwłaszcza w razie popełnienia przestępstwa na szkodę osoby nieporadnej ze względu na wiek lub stan zdrowia. Zaostrzona będzie m.in. odpowiedzialność za spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Obecnie grozi za to od roku do 10 lat więzienia. Nowelizacja przewiduje, że będzie to od 3 do 15 lat więzienia. W przypadkach, w których następstwem jest śmierć człowieka, sprawca trafi do więzienia na czas od 5 do 15 lat, na 25 lat lub dożywotnio. Pozbawienie wolności osoby nieporadnej ze względu na wiek lub stan zdrowia będzie karane od 2 do 12 lat więzienia, a w przypadkach łączących się ze szczególnym udręczeniem – od 3 do 15 lat. Surowiej ma też być karane znęcanie się fizyczne lub psychiczne nad osobą nieporadną ze względu na wiek, stan psychiczny lub stan fizyczny – możliwa kara wyniesie w tym przypadku od 6 miesięcy do 8 lat więzienia. W ustawie znalazły się też zmiany dostosowujące w ustawie o postępowaniu w sprawach nieletnich i Kodeksie postępowania karnego. Ustawa, która powstała w wyniku rozpatrzenia rządowego projektu z druku 1186, ma uniemożliwić przestępcom czerpanie korzyści z nielegalnie zdobytych majątków.

Zmiany w Prawie o ustroju sądów powszechnych mają na celu precyzyjne oddzielenie zadań orzeczniczych wykonywanych przez prezesów sądów od czynności administracyjnych należących do kompetencji dyrektorów sądów.

10

Nowelizacja ustawy o zapobieganiu zanieczyszczaniu morza przez statki oraz niektórych innych ustaw wykonuje prawo Unii Europejskiej, m.in. wdraża do polskiego prawa dyrektywę Rady 1999/32/WE ustanawiającą zasady dotyczące pobierania próbek w zakresie zawartości siarki w paliwach żeglugowych oraz dyrektywę Rady 2014/89/UE ustanawiającą ramy planowania przestrzennego obszarów morskich oraz rezolucji Międzynarodowej konwencji o bezpieczeństwie życia na morzu. Zmiany mają umożliwić właściwe egzekwowanie przepisów unijnych dotyczących m.in. recyklingu statków; monitorowania i weryfikacji emisji dwutlenku węgla z transportu morskiego. Ustawa ma na celu wdrożenie zmian wprowadzonych do Międzynarodowej konwencji o bezpieczeństwie życia na morzu (konwencja SOLAS).

Celem ustawy o inwestycjach w zakresie budowy drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską jest określenie zasad przygotowania, realizacji i finansowania tej inwestycji oraz wskazanie organów właściwych w tych sprawach. Zasadniczym celem budowy kanału żeglugowego jest zapewnienie bezpieczeństwa publicznego w regionie. Jednocześnie nowa droga wodna umożliwi swobodną i całoroczną żeglugę statków morskich wszystkich bander do portu w Elblągu i pozostałych portów Zalewu Wiślanego, co pozwoli utworzyć piąty duży polski port na Bałtyku.

Umożliwienie uzyskiwania tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia to cel ustawy uchwalonej na podstawie rządowego projektu z druku nr 1165.

Sejm zdecydował o przeniesieniu z tzw. ustawy transplantacyjnej do ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty przepisów dotyczących stwierdzania zgonu.

Zmiany w ustawie o prawach pacjenta oraz Rzeczniku Praw Pacjenta wzmacniają prawa pacjentów w zakresie dostępu do dokumentacji medycznej oraz ochronę zawartych w niej danych osobowych i informacji o stanie zdrowia.

Nowelizacja ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz przepisów ją wprowadzających dostosowuje te regulacje do zmian w ustawach o podatku od towarów i usług oraz Prawie o ruchu drogowym. Ponadto do ustawy dodano regulacje usprawniające tworzenie Krajowej Administracji Skarbowej i usuwające wątpliwości w stosowaniu niektórych przepisów. Chodzi np. o powołanie osób kierujących organami KAS jeszcze przed 1 marca 2017 r. oraz doprecyzowanie przepisów przejściowych dotyczących wszczętych i niezakończonych postepowań przez organy kontroli skarbowej.

Posłowie zdecydowali też o uzupełnieniu ustawy o przygotowaniu i realizacji strategicznych inwestycji w zakresie sieci przesyłowych o kilka nowych inwestycji, m.in. o budowę linii 400 kV pomiędzy aglomeracją warszawską a Siedlcami oraz na odcinku Kozienice – Miłosna.

Facebook Facebook Instagram Twitter
Lublin, czerwiec 2015