Interpelacja w sprawie zmiany projektu budowlanego ul. Zelwerowicza

Interpelacja

Interpelacja w sprawie zmiany projektu budowlanego ul. Zelwerowicza

Szanowny Panie Prezydencie

Pod koniec grudnia 2013 r. mieszkańcy osiedla Choiny zebrali się, by dyskutować nt. planowanej budowy ulicy Zelwerowicza (w części od ul. Koncertowej do ul. Choiny). Mieszkańcy wyszli z inicjatywą zgłoszenia pewnych zmian do projektu, w celu zapewnienia bezpieczeństwa na tym obszarze. Dlatego też zwrócili się do mnie jako mieszkańca tej części miasta, ale również jako radnego z prośbą o pomoc. 12 stycznia 2014 r. uczestniczyłem w kolejnym spotkaniu mieszkańców w tej sprawie. W pełni zgadzam się z zaproponowanymi postulatami. Ich uwzględnienie zapewni bezpieczeństwo i zmniejszy uciążliwość spowodowaną ruchem ulicznym. Szkoda, że mimo licznych zapowiedzi medialnych o realizacji tej inwestycji, Urząd nie poinformował mieszkańców o projekcie, ani też nie odbyły się z nimi żadne konsultacje.

Wspierając inicjatywę mieszkańców wnoszę o:

  1. Wyposażenie projektowanego przejścia dla pieszych na wysokości kościoła pw. św. Andrzeja Boboli w sygnalizację świetlną „na żądanie”.
  2. Zmiana projektowanych ekranów akustycznych typu „zielona ściana” na ekrany przezroczyste wykonane z poliwęglanu, szkła itp.
  3. Zmiana projektowanego wyjazdu z osiedla Choiny na wysokości kościoła i sklepu Aldik na rondo turbinowe umożliwiające bezpieczne włączanie się do ruchu na ul. Zelwerowicza we wszystkich kierunkach.
  4. Instalacja ekranu dźwiękochłonnego przed budynkami przy ulicy Sądeckiej 12,14,16,18.
  5. Zachowanie dotychczasowej możliwości transportu surowców dla potrzeb piekarni przy ul. Sudeckiej 2.

Powstająca ulica Zelwerowicza, jako inwestycja bardzo potrzebna mieszkańcom północnej części miasta, w zasadniczy sposób poprawi możliwości komunikacyjne osiedli Botanik, Poligonowa i Willowa. Jednakże jej realizacja nie może odbyć się kosztem komfortu i bezpieczeństwa mieszkańców osiedli Choiny i Paderewskiego. Zwiększony zostanie poziom hałasu, wzrośnie poziom zanieczyszczenia powietrza, a planowana w obecnym kształcie droga pomiędzy osiedlami Choiny i Paderewskiego utrudni dostęp pieszych do szkół, przedszkoli, aptek, kościoła, przychodni, sklepów i punktów usługowych. Montaż nieprzezroczystych ekranów z południowej strony części posesji zredukuje dostęp światła słonecznego do usytuowanych tam domów oraz zahamuje wzrost i rozwój roślinności, która może absorbować zanieczyszczenia powietrza oraz zmniejszać poziom hałasu powyżej górnej krawędzi instalowanych osłon. Pamiętać też trzeba, że strefa cienia generowanego przez ekrany o wysokości 4m może sięgać na odległość niemal 16 metrów na całej długości przebiegu ekranów, co w sposób bezpośredni wpłynie na komfort i zdrowie mieszkańców w tym rejonie. Problemem związanym z ekranami typu “zielona ściana” jest też całkowite zasłonięcie projektowanego tam ciągu pieszego oraz ścieżki rowerowej, co może wiązać się ze zwiększeniem potencjalnego zagrożenia znajdujących się tam osób. Już w chwili obecnej w tym rejonie notowane są różnego rodzaju zachowania naganne. Ponadto ekrany w projektowanej nieprzejrzystej formie zasłonią szyldy i tablice reklamowe, co niewątpliwie pogorszy warunki funkcjonowania i negatywnie wpłynie na obroty firm zlokalizowanych po południowej stronie osiedla Choiny. W projekcie ekran dźwiękochłonny kończy się na granicy działki budynku 18-20 przy ul. Sądeckiej. Zwracam uwagę, że budynki 12,14,16,18 są w większej mierze narażone na hałas w związku z lokalizacją w bezpośrednim sąsiedztwie skrzyżowania ulic Zelwerowicza i Choiny oraz pętli autobusowej. Dlatego ważne jest przedłużenie ekranu.

Proponowane rondo turbinowe na wysokości kościoła pw. św. Andrzeja Boboli może spełniać wiele funkcji. Najważniejszą z nich jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa poprzez ograniczenie prędkości pojazdów poruszających się po ul. Zelwerowicza. Praktyka pokazuje, że najefektywniejszym praktycznym sposobem ograniczenia prędkości są przeszkody terenowe (takie jak rondo) uniemożliwiające rozpędzanie pojazdów na długich odcinkach. Żadne inne sposoby, takie jak znaki drogowe czy fotoradary nie są tak skuteczne, a pamiętać trzeba, że ruch pojazdów w tym rejonie zwiększy się znacząco. Będzie to szczególnie uciążliwe w godzinach porannego i popołudniowego szczytu. Należy zwrócić uwagę na fakt, że osiedle Choiny nie jest samowystarczalne pod względem infrastruktury osiedlowej. Szkoły, przychodnie, przedszkole, apteka czy kościół są zlokalizowane po południowej stronie planowanej ul. Zelwerowicza. Znaczący udział w ruchu pieszym na budowanej drodze i przejściach będą mieli ludzie starsi, oraz dzieci i młodzież, czyli dwie najbardziej narażone na udział w wypadkach, jako piesi, grupy społeczne. W związku z tym konieczne jest rzeczywiste, a nie teoretyczne ograniczenie prędkości pojazdów na ul. Zelwerowicza. Kolejnym argumentem (funkcją) przemawiającym za budową ronda jest poprawa warunków  włączania się do ruchu dla samochodów wyjeżdżających z osiedli Choiny i Paderewskiego. Przy obecnie proponowanym rozwiązaniu niemożliwy jest skręt w lewo oraz jazda na wprost. Proponowane rozwiązanie jest kompromisem pomiędzy wygodą przejeżdżających tam mieszkańców innych osiedli, a bezpieczeństwem i komfortem mieszkańców.

Bardzo ważnym elementem infrastruktury drogowej podnoszącym poziom bezpieczeństwa pieszych może być budowa sygnalizacji świetlnej „na żądanie” na przejściach dla pieszych w tym rejonie. Takie rozwiązanie pozwoli mieszkańcom bezpiecznie przejść na drugą stronę planowanej ul. Zelwerowicza bez konieczności przebiegania przez jezdnię szczególnie w godzinach szczytu.

Ponadto konieczne jest uwzględnienie dalszego normalnego funkcjonowania sklepów i firm usługowych będących integralną częścią infrastruktury osiedlowej. Dla wielu mieszkańców osiedla Choiny funkcjonowanie sklepu Aldik, kiosków, zakładów usługowych, czy piekarni ma ogromne znaczenie. Planowana w obecnym kształcie ul. Zelwerowicza może szczególnie utrudnić funkcjonowanie piekarni (zachowanie punktu dostaw surowców) przy ul. Sudeckiej 2, która produkuje pieczywo według tradycyjnych metod i wpisana jest od dziesiątków lat w strukturę Choin.

Proszę Pana Prezydenta o interwencję w tej sprawie i uwzględnienie postulatów zgłaszanych przez mieszkańców.

Łączę wyrazy szacunku
/-/ Sylwester Tułajew

Facebook Facebook Instagram Twitter
Lublin, czerwiec 2015